doporučení k péči

Zde naleznete informace o materiálech používaných v Mirti a doporučení k péči o ně. Bez dodržení správného ošetření nemůžeme zaručit životnost látky. 

Hedvábí 

  • používejte vždy prací prostředky určené na hedvábí nebo vlnu (ani jedno nemá rádo zásadité prostředky)
  • prát pouze na jemný cyklus, nebo si individuálně nastavte teplotu 30 °C a maximálně 400 otáček
  • hedvábí nikdy neždímejte, nasáklé ho vysušte třeba pomocí ručníku tak, aby se část vody vsákla a jinak nechte rozložené na ploše 
  • žehlit doporučujeme těsně před doschnutím na 150 °C
 
Vlna
 
Znáte ten pocit, když se v zimě zabalíte do svetru, ale výsledkem je akorát nepříjemný pot a pocit chladu? Nejspíš jste ještě neobjevili pravou vlnu. Vlna bývá často nahrazována akrylem (především v konfekci, protože je levný), což je synteticky vytvořený materiál, který nedisponuje ani jednou z přirozených vlastností vlny. Kromě toho, že nezahřeje, je neprodyšný, takže se v něm nepříjemně potíme. I na dotek poznáte rozdíl - není tak měkký a příjemný jako vlna. Vlna vás nechá volně dýchat a je přirozeně antibakteriální.
 
Možná vás zaujme, že vlna se nepoužívá jenom na huňaté svetry: vln je spoustu druhů a liší se tak délkou a tloušťkou vlákna, od čehož se vyvíjí i její další vlastnosti. Kromě klasické ovčí vlny můžeme nalézt i merino vlnu (ta pochází z novozélandských dlouhosrstých ovcí), kašmír, mohér či velbloudí vlnu. Obecně platí, že čím delší vlákno, tím jemnější látka a tím menší je šance, že vás svetr bude "kousat". 
 
Směsi vlny se též tradičně využívají na tvorbu sak a obleků. Při kombinaci s vhodnou podšívkou se pak jedná o skutečně příjemnou záležitost vhodnou na celodenní nošení. Vlna se do sak často míchá s hedvábím. Jedná se o vhodnou volbu pro lidi, kteří v obleku tráví velkou část svého (pracovního) dne. Vyhnou se tak nepříjemnému pocení. 
 
V Mirti vlnu milujeme a chceme ji nosit každou zimu. Nemusíte se jí bát, protože péče o ni není nijak složitá. Stačí dodržet následující zásady:
 
  • vlnu perte pouze v ruce
  • nedávejte do sušičky ani neždímejte, vlnu jemně vysušte ručníkem a poté nechte ve vodorovné poloze doschnout - v mokrém stavu je totiž vlněné vlákno o dost slabší a oblečení by se vám ve svislé poloze mohlo vytahat
  • kupte si prací prostředek na vlnu a nepoužívejte aviváž: vlna v sobě přirozeně obsahuje lanolin, což je ovčí tuk, který látku udržuje hebkou a načechranou. Prací prostředky s lanolinem můžete využít k šetrné péči i o ostatní prádlo, které doma máte. 

Záznamy nebyly nalezeny...

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz