Nevíte si rady s barvou či velikostí? Napište na email info@lorien-fashion.com a probereme to spolu! :) 

Psychologie barev v módě: Jak správná volba může ovlivnit vaše sebevědomí a náladu

"Colour either supports how you’re feeling, how you want to feel, or how others perceive you"

 

S příchodem podzimu, a o to více později zimy, je tendence (alespoň v regionu střední Evropy) se spíše vyhýbat zářivým barvám. Tlumené barvy a paleta nudes jsou zcela pochopitelnou volbou - respektují barvy, do kterých se halí příroda a reflektují i nás samotné. Často máme chuť se zakuklit a splynout s okolím. Zemité tóny se navíc snadno kombinují, není třeba se nad nimi příliš zamýšlet a zcela tak korespondují s naší komfortní zónou.

Zároveň má však barevná paleta, kterou si vybíráme pro svůj každodenní outfit, mnohem větší vliv na naši náladu a chování, než bychom si mohli představit. Správná volba barev ve vašem oblečení může vyjádřit vaši náladu, formovat ji, nebo ledacos sdělit vašemu okolí. Jak která barva působí si rozebereme dále.  

Je dobré si pro kontext uvědomit i jak rozdílně vypadají ulice např. během pozdního jara a zimy. Zatímco ty zimní působí šedě díky černým bundám a univerzálním černým kozačkám i šedým kabátům, ten jarní pohled je tak nějak veselejší. Zamysleli jste se někdy nad tím, zda byste v zimě neměli jiný pocit, pokud by lidé vedle vás, alespoň z části, zářili barvami? Zkuste se příště cestou z práce rozhlédnout kolem sebe a zvážit, jak to s těmi barvami ve vašem okolí je 🙂

Červená pro dodání odvahy

 

Červená je spojena se silnými emocemi, jako je láska, vášeň a hněv.

Je to univerzální barva, která značí sílu a odvahu a motivuje nás jednat. Sáhněte po ní proto, když potřebujete podpořit své sebevědomí např. při důležitých schůzkách či veřejném vystoupení. Dejte si však pozor, aby dominantní červená nepůsobila jako příliš zastrašující. Vše záleží na kontextu celého outfitu. Uvažte, zda bude vhodné zvolit červené doplňky k jinak neutrálnímu outfitu, nebo jít rovnou do monochromatického kostýmu. 

 

Hravá oranžová

 

Oranžová je barvou povzbuzení, optimismu a hravosti. Vyzařuje z ní teplo a štěstí, kombinuje fyzickou energii a stimulaci červené s veselostí žluté. Oranžová může inspirovat odvahu, nadšení, omlazení a vitalitu. Je jemnější než červená, oranžová představuje více ženské energie a energie tvoření.

Na networking nebo firemní společenskou událost ji směle noste na saku, sukni, nebo rovnou celém kalhotovém kostýmu. Krásně se kombinuje s fialovou nebo zelenou. 

 

     

 

Štěstí se skrývá ve žluté

 

Žlutá je barva mysli a intelektu, rezonující s logickou stránkou mozku. Je to kreativní, tón nových nápadů a nových způsobů, jak věci dělat. Zároveň je symbolem pozitivní energie.

Zkuste přidáním žluté do vašeho outfitu posílit vlastní náladu, pokud se zrovna necítíte skvěle nebo ji zkuste šířit okolo za deštivých dnů. Je dobrou barvou na schůzky v kreativním odvětví. Do korporátního prostředí může být na první dojem poněkud výraznější, ale nezapomeňte: fantazii se meze nekladou a barvy jsou pouze krásným doplňkem vaší nálady a pohledu na svět. 

 

             

 

Harmonická zelená

 

Zelená je hlavní barvou přírody, rovnováhy a růstu. Je klidná, bezpečná, symbolizuje harmonii a stabilitu.

Tmavší zelené, jako lahvové odstíny a petrolejovou si často spojujeme s bohatstvím a prestiží. Typicky vypadají luxusně a elegantně třeba na kalhotách a šatech v délce od midi po maxi. Světlejší zelené se potom týkají svěžesti. Tyrkysové a akvamarínové připomínají sluneční světlo a středomořské krajiny. Pro jemné pastelové odstíny hledejte názvy jako sage green či mint. 

 

          

Modrá do každé rodiny!

 

Modrá je spojována s klidem a harmonií. V tmavém odstínu námořnicky modré může působit konzervativně a je velmi oblíbená v korporátním prostředí. Naopak zářivé odstíny tyrkysové či královsky modré dávají pocit hravosti, elegance i luxusu.

Lidé v modrém oblečení působí často seriózně a spolehlivě. Tato barva je ideální pro pracovní prostředí a důležité události, kde chcete zanechat dojem. Zároveň se říká, že modrá v různých intenzitách sluší opravu všem

 

Černá jako základ všeho?

Černá je vždy v módě. Tato barva symbolizuje eleganci, sílu a tajemství. V černé působíte s lehkostí sofistikovaně a sebejistě. Je také výborným způsobem, jak zdůraznit svou postavu a opticky ji zeštíhlit. Dá se navíc snadno kombinovat s dalšími barvami. 

Ačkoliv se to však nezdá, ne každému černá sluší. Pro určité typy může být příliš tvrdá a studená. V takovém případě je dobré se porozhlédnout po tmavě šedé alternativě, či zcela opačně po teplých odstínech béžové. 

 


credit: Neyda Sifuentes (pinterest.co.uk)

První krůčky

I pokud jste milovnicí nudes, ale občas byste rádi outfit trochu rozzářili, můžete pro začátek zkusit nějaký výrazný doplněk, jako je třeba šála, čepice nebo malá kabelka, které s vaším jinak tlumeným outfitem snadno zkombinujete. Bílá, béžová, šedá i černá k sobě hravě vezmou téměř jakoukoliv barvu. Hlavním pravidlem v tomto případě je zvolit barvu, kterou máte opravdu v oblibě a nenutit se např. do růžové, pokud vám vážně nesedí. To je celé pravidlo módy: hlavně se musíte cítit dobře

Pokud jste méně konzervativní a cítíte se na kombinaci více barev palety, počkejte si na další příspěvek, kde vám ukážeme jednoduché tipy, jak kombinovat zářivé barvy snadno a bez dlouhého bloumání před skříní. Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz